Narodowe Święto Niepodległości 2024
Program obchodów Narodowego Święta Niepodległości jak co roku wypełniony był wieloma wydarzeniami. Przed południem odbyły się Biegi Niepodległościowe na stadionie miejskim, wspólnie z chórem „Łapskie Nutki” odśpiewano hymn w ramach ogólnopolskiej akcji ph. „Niepodległa do hymnu”, można było też wziąć udział w uroczystościach w Domu Kultury, gdzie uczniowie szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II zaprezentowali piękny występ artystyczny.
Odwiedzono łapski cmentarz
Pamiętano także o odwiedzeniu łapskiego cmentarza, gdzie oddano hołd lokalnym patriotom i bohaterom, którzy zasłużyli się w walce o niepodległość Polski. Kwiaty i znicze zapalono na Grobie Nieznanego Żołnierza, na symbolicznym nagrobku ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego oraz na grobie fotografa Łap i okolic Władysława Piotrowskiego. Modlitwę za wszystkich poległych w obronie Ojczyzny na cmentarzu poprowadził ks. prof. Józef Łupiński.
Ceremonia złożenia kwiatów
W ceremonii złożenia wieńca i kwiatów na Placu Niepodległości przy Pomniku Niepodległości i pomniku ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego wzięły udział poczty sztandarowe. Wartę honorową wystawili strażacy ochotnicy z OSP Łapy-Dębowina oraz harcerze 7 Łapskiej Wodnej Drużyny Wielopoziomowej Szara Szekla Łapy.
W uroczystości uczestniczyli burmistrz Krzysztof Gołaszewski wraz z sekretarz gminy Joanną Micotą oraz wicestarosta Roman Czepe wraz z radnymi Rady Powiatu: Marią Busłowską i Grażynę Gąsowską, przewodniczący Rady Miejskiej w Łapach Leszek Paweł Gulewicz wraz z radnymi: Karolem Brzozowskim, Krzysztofem Dobkowskim, Rafałem Jaroszewskim, Adamem Karasiewiczem, Edytą Łapińską, Piotrem Łapszo, Joannę Manoś, Magdaleną Petelską i Piotrem Pułkośnikiem. Kwiaty złożyli również przedstawiciele Komendy Miejskiej i Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku: zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 PSP w Łapach kapitan Artur Grzybowski oraz zastępca naczelnika Ośrodka Szkoleniowego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej młodszy kapitan Paweł Pruszyński. Gminną Radę Seniorów reprezentowała przewodnicząca Wanda Modzelewska wraz z radnymi. W imieniu Młodzieżowej Rady Miejskiej znicz zapaliła przewodnicząca Klaudia Janowik. Obecni byli członkowie Koła Terenowego Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku na czele z prezesem Zenonem Perkowskim. Łapskie Towarzystwo Regionalnego reprezentowali prezes Dorota Kondratiuk, Bogdan Zarzecki i Marian Jurkin, natomiast Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego Zarządu w Łapach prezes Elżbieta Rajtarska oraz wiceprezes Teresa Połejko. Znicze zapaliły także delegacje szkół.
Uroczystości w Domu Kultury
W Domu Kultury po odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrał burmistrz Krzysztof Gołaszewski. Pan burmistrz w swoim przemówieniu mówił ojcach niepodległości i wszystkich tych, którzy w różnych okresach historii budowali fundamenty suwerennego państwa i rozwijali naszą Ojczyznę również tu w Łapach. – W tym miejscu chciałbym również podziękować wszystkim współczesnym Łapińskim – wszystkim mieszkańcom naszej gminy, którzy swoją codzienną pracą, działalnością, sprawili i codziennie sprawiają, że żyjemy w tak pięknym kraju i w tak dobrym miejscu do życia jak nasza gmina. To, że od 106 lat Polska jest niepodległa to w końcu zasługa nas wszystkich, którzy ten wywalczony przez naszych przodków dar wolności niesiemy kolejnym pokoleniom. Składa się na to między innymi: nasza praca, nasze wybory, nasz szacunek do przeszłości, dbałość o wartości, miłość do swojej rodziny, nawet nasza dzisiejsza obecność na uroczystości czy wspólna modlitwa. Wiem, że dla zdecydowanej większości z nas Polska jest miejscem szczególnym, dla którego warto żyć. Takim jest też dla mnie – mówił burmistrz.
Następnie głos zabrał wicestarosta Roman Czepe, który nawiązując do tych słów m.in. powiedział: - Są takie drobne rzeczy, z których składa się nasz patriotyzm, nasza miłość do Ojczyzny. Przekłada się to na naszą codzienną pracę, aby z tych małych trudów Polska stawała się piękna, coraz lepsza, doskonalsza, a w naszych sercach wielka.
Wręczono nagrody laureatom konkursu "Najpiękniejszy kotylion niepodległościowy 2024"
Burmistrz Krzysztof Gołaszewski wspólnie z wicestarostą Romanem Czepe, przewodniczącym Rady Miejskiej Leszkiem Pawłem Gulewiczem i sekretarz gminy Joanną Micotą pogratulowali laureatom i uczestnikom konkursu „Najpiękniejszy kotylion niepodległościowy 2024” i ich rodzicom oraz wręczyli nagrodzonym i wyróżnionym dyplomy i nagrody.
Goście uroczystości zostali przyozdobieni kotylionami niepodległościowymi, które wykonali uczestnicy gminnego konkursu na najpiękniejszy kotylion.
Oprawa artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Świętego Jana Pawła II w Łapach
Piękną akademię pn. „Listopad, listopad” przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, którzy pod kierunkiem nauczycieli: Urszuli Dworakowskiej, Beaty Drozdowskiej i Roberta Bujnowskiego - stworzyli wspaniałe artystyczne widowisko. Duże wzruszenie towarzyszyło również występom uczniów klasy II a, którzy zaprezentowali niezwykły układ choreograficzny przygotowany przez nauczycielki: Alicję Łapszo i Beatę Mojkowską.
Uroczystość poprowadziła Justyna Przygórska z Domu Kultury w Łapach.
Uroczysta msza św. w kościele Św. Krzyża
Uroczysta msza św. z udziałem pocztów sztandarowych została odprawiona w kościele Św. Krzyża. Uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele łapskiego samorządu.
Podziękowania
Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski serdecznie dziękuje wszystkim osobom i instytucjom, które włączyły się w organizację Narodowego Święta Niepodległości.
Listy okolicznościowe
List okolicznościowy Posła na Sejm RP Jarosława Zielińskiego
Czytaj także: Znamy laureatów konkursu „Najpiękniejszy kotylion niepodległościowy 2024”