Obwodnica Łap i Roszków-Wodźków coraz bliżej. Jest umowa z wykonawcą

wtorek, 07 maj 2024

Na tę inwestycję Łapy czekają od dawna. Powstanie obwodnica miasta oraz wsi Roszki-Wodźki. W jej ramach zostaną przebudowane w sumie 23 kilometry dróg wojewódzkich (nr 681, 682 i 678). Obwodnice zyskają również miejscowości: Mazury i Brok. Umowę na realizację przedsięwzięcia podpisano w poniedziałek, 6 maja, w wysokomazowieckim magistracie. W spotkaniu uczestniczyli m.in. marszałek województwa Artur Kosicki i członek zarządu Marek Malinowski. Gminę Łapy reprezentował burmistrz Krzysztof Gołaszewski.

- Wielka sprawa dla Gminy Łapy. Jest to ogromna i bardzo wyczekiwana inwestycja, na której zyskają wszyscy – mówi burmistrz Krzysztof Gołaszewski i podkreśla, że porządne drogi i obwodnice to podstawa dla rozwoju gospodarczego regionu. – Te pytania od potencjalnych inwestorów zawsze padają: Jaki jest dojazd? Czy nie ma ograniczeń?- dodaje pan burmistrz.

Koszt budowy trasy Łapy - Roszki Wodźki - Wysokie Mazowieckie to prawie 460 mln zł. Jak wyjaśniał marszałek Artur Kosicki, dzięki staraniom zarządu województwa inwestycja w większości zostanie sfinansowana z funduszy unijnych, którymi zarządza województwo (Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027).

- Zabiegaliśmy o  zabezpieczenie pieniędzy w programie, wpisując tę trasę jako projekt strategiczny, czyli bardzo istotny dla rozwoju gospodarczego regionu. Udało się to  wynegocjować z Komisją Europejską i mam nadzieję, że za dwa lata droga Łapy- Roszki-Wodźki- Wysokie Mazowieckie będzie w pełni służyła mieszkańcom i przedsiębiorcom, a także będzie stanowić alternatywę dla drogi S8 –mówił marszałek.

Podróż będzie bezpieczniejsza i wygodniejsza dla mieszkańców, a obwodnice wyprowadzą poza miejscowości ciężkie samochody, których na tej trasie nie brakuje.

Inwestycję zrealizuje firma Strabag. Planowany termin zakończenia prac to lipiec 2026 r.

Z unijnej kasy na budowę drogi trafi ok. 420 mln zł. Pozostałe koszty zostaną pokryte z budżetu województwa i budżetu państwa.

Zakres inwestycji obejmuje przede wszystkim wykonanie odcinków dróg DW 678, 681, 682 o łącznej długości około 23 kilometrów, a także budowę:

• obwodnic miejscowości: Roszki Wodźki, Łapy, Brok i Mazury,
  • trzech estakad o długości łącznie około 1700 metrów,
  • drogowych obiektów inżynierskich,
  • chodników i ciągów pieszo–rowerowych,
  • ekranów akustycznych,
  • zjazdów indywidualnych i publicznych,
  • zatok autobusowych,
  • kanału technologicznego,
  • budowę oświetlenia drogowego przy projektowanych rondach i skrzyżowaniach.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 „Łapy - Roszki Wodźki - Wysokie Mazowieckie - budowa i rozbudowa dróg wojewódzkich Nr 681, 682 i 678 wraz z drogowymi obiektami inżynierskimi i niezbędną infrastrukturą techniczną oraz budową 4 obwodnic”.

Źródło: podlaskie.eu

Zdjęcie: fot. Kamil Timoszuk/UMWP