„Wiwat Polska, Wiwat 3 Maj” – uroczyste obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja

poniedziałek, 06 maj 2024

233 lata temu - 3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił ustawę  rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Regulowała ona zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Jej uchwalenie było i pozostaje znaczącym wydarzeniem nie tylko w dziejach Polski, ale też w dziejach Europy i świata.

Tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja tradycyjnie rozpoczęto Mszą Świętą w Kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła  w Łapach. Podczas Mszy Świętej zebrani wierni modlili się o pokój, zgodę i Boże Błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny oraz o zbawienie dla poległych w jej obronie. Podczas nabożeństwa w uroczysty sposób wprowadzono do świątyni relikwie Św. Floriana.

Dalsze świętowanie rocznicy 3 maja odbyło się w sali widowiskowej Domu Kultury w Łapach, gdzie zebranych gości powitał burmistrz Krzysztof Gołaszewski. W swoim przemówieniu przybliżył wszystkim znaczenie tego święta w historii naszej Ojczyzny. Następnie głos zabrał wicestarosta Powiatu Białostockiego Roman Czepe.

W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele władz miejskich i powiatowych: radny Rady Miejskiej Leszek Paweł Gulewicz, radny Powiatu Białostockiego  Andrzej Gąsowski, radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego Kamil Raciborski oraz przedstawiciele służb mundurowych: Komendant Komisariatu Policji w Łapach mł. insp. Tomasz Organek i Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku st. bryg. Dariusz Koc.

Oprawę artystyczną uroczystości przygotowały we współpracy Przedszkole nr 1 oraz Przedszkole nr 2 w Łapach.

Przedszkolaki z powagą i zaangażowaniem  zaprezentowały  montaż słowno – muzyczny „Wiwat Polska! Wiwat 3 Maj” przygotowany pod kierunkiem nauczycieli: Elżbiety Gregorczuk, Marioli Łapińskiej, Urszuli Płońskiej, Katarzyny Łapińskiej, Mirosławy Matusik, Anny Płońskiej oraz Kingi Zdrodowskiej. Na zakończenie burmistrz Krzysztof Gołaszewski wręczył flagi narodowe małym artystom. Było pięknie, wzruszająco i uroczyście.

Przedszkole nr 1 w Łapach