Dotacja w wysokości 900 tys. zł głównie na inwestycję związaną z powstaniem nowej targowicy

czwartek, 28 marzec 2024

Zarząd województwa podlaskiego przyznał Gminie Łapy 900 tys. zł dotacji.

Znaczna część tej kwoty zostanie przeznaczona na II etap inwestycji w zakresie budowy terenów targowo-rekreacyjnych. Pieniądze pochodzą z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów z budżetu województwa podlaskiego. W poniedziałek, 25 marca sejmik województwa zatwierdził dofinansowanie.

Gmina Łapy jako pierwszy etap „Inwestycji w zakresie budowy terenów targowo-rekreacyjnych w Gminie Łapy”, dokonała zakupu od Wspólnoty Gruntowej „Binduga” na własność terenu o łącznej pow. 3,8945 [ha] z przeznaczeniem na utworzenie nowoczesnego terenu targowo-rekreacyjnego. Na ten cel pozyskała dofinansowanie w wysokości 3 mln 200 tys. zł z dotacji celowej Budżetu Państwa z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Kolejnymi etapami realizacji tej inwestycji będzie utwardzenie kostką brukową części zakupionego terenu wraz z budową ogrodzenia tej działki, budową wiaty targowej, wykonania oświetlenia oraz utworzenia fragmentu terenów rekreacyjnych. Wykonanie utwardzenia tego miejsca umożliwi przede wszystkim wygodne i bezpieczne przemieszczania się po całym terenie handlowym. Powstanie w ten sposób miejsce do prowadzenia drobnego handlu, tzw. „targowica miejska”, czyli miejsce wygodnego i sprawnego dokonywania zakupów przez mieszkańców i prowadzenia działalności handlowej przez przedsiębiorców z Gminy Łapy i gmin ościennych.

Inwestycja odbywa się etapami ze względu na bardzo wysokie koszty jej realizacji, a środki finansowe na ich realizację gmina stara się pozyskiwać ze źródeł zewnętrznych. Dzięki przyznanym pieniądzom z budżetu województwa możliwy jest kolejny krok w stronę budowy nowoczesnego i funkcjonalnego targowiska.